.

cloud-init چیست

Cloud-init خدماتی است که در نمونه نصب می شود و cloud-config مجموعه ای از اسکریپت هاست که به محض شروع نمونه اجرا می شوند. Cloud-config زبان اسکریپت هایی است که cloud-init برای اجرای آن می داند.

cloud-init چیست
به زبانی ساده cloud-init مجموعه ‏ای از اسکریپت ‏های پایتون برای اجرای سفارشی ‏سازی‏ هایی روی ماشین ‏های مجازی است.

برخی از قابلیت‏ های cloud-init

 • setting hostname
 • ساخت SSH private keys
 • افزودن کلیدهای SSH
 • افزودن ephemeral mount points
 • پیکربندی قسمت‏ های شبکه ‏ای
رفتار cloud-init و تغییرات و تنظیماتی که اجرا خواهد کرد از طریق user-data قابل پیکربندی است.
user-data یکی از انواع metadata در OpenStack است.
به طور کلی چهار نوع metadata در OpenStack وجود دارد که عبارتند از: 
 1. Meta-Data
 2. User-Data
 3. Vendor-Data
 4. Network-Data
Meta-data به صورت مقادیر key=value هستند که از طریق CLI یا داشبورد می‏ توان روی ماشین مجازی تعریف کرد. Meta-data را می‏ توان در زمان بوت ماشین مجازی یا حتی پس از بوت، روی ماشین مجازی تعریف کرد.
User-data اسکریپت‏ هایی هستند که می‏ توانند به صورت مستقیم تایپ شوند یا به صورت فایلی باشند که هنگام راه‏ اندازی ماشین مجازی توسط cloud-ini استفاده خواهد شد. این اسکریپت ‏ها می ‏توانند به زبان‏ هایی مانند پایتون یا shell باشند یا از فرمتی که شبیه به فایل ‏های yaml و مختص cloud-config است، استفاده کنند.
user-data از داخل ماشین مجازی با دستور #curl ۱۶۹,۲۵۴.۱۶۹.۲۵۴/openstack/latest/user_data قابل دسترسی است. می‏ توان اسکریپت ‏ها را طوری نوشت که خروجی آن در مسیری در داخل ماشین ‏مجازی نیز ذخیره شود. به صورت پیش ‏فرض این اسکریپت ‏ها فقط در اولین بوت ماشین مجازی اجرا می ‏شوند، البته راه کارهایی برای اجرای مجدد اسکریپت‏ ها در زمان ‏های مختلف از چرخه حیات (lifecycle) ماشین مجازی نیز وجود دارند.

برخی از کاربردهای cloud-init

 1. تعریف کاربران و گروه ‏ها
 2. افزودن یک ریپازیتوری yum
 3. پیکربندی فایل  resolv.conf یک ماشین مجازی
 4. نصب و اجرای chef
 5. افزودن ریپازیتوری‏ های apt
 6. اجرای دستوراتی در بوت ماشین مجازی
 7. نصب پکیج‏ های مورد نظر
 8. اجرای upgrade با apt یا yum
اسکریپت ‏های user-data به زبان پایتون در پایگاه‏ داده کد می ‏شوند. می ‏توان این اسکریپت ‎های کد شده را decode کرد.
برای اطلاعات کامل درباره cloud-init می ‏توان به سایت رسمی آن مراجعه کرد:
http://cloudinit.readthedocs.io/en/latest/index.html
metadata با استفاده از neutron metadata agent یا config drive قابل دسترسی هستند. دسترسی از طریق config drive پیچیدگی ‏های دسترسی از طریق neutron metadata agent را ندارد.
با استفاده از آپشن config-drive، metadata به صورت یک درایو مجازی نزدیک ماشین مجازی قرار می‏گیرد و قابل mount یا unmount است.
كلمات كليدی: cloud init چیست، راه اندازی کلود، رایانش ابری، سرور ابری ویندوز، مقالات رایانش ابری، محاسبات ابری، مجازی سازی

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.