.

cloud-init چیست

به زبانی ساده  cloud-init مجموع ه‏ای از اسکریپت ‏های پایتون برای اجرای سفارشی ‏سازی‏ هایی روی ماشین ‏های مجازی است.رفتار cloud-init و تغییرات و تنظیماتی که اجرا خواهد کرد از طریق  user-data قابل پیکربندی است. user-data یکی از انواع metadata در  OpenStack  است.

cloud-init چیست
به زبانی ساده  cloud-init مجموع ه‏ای از اسکریپت ‏های پایتون برای اجرای سفارشی ‏سازی‏ هایی روی ماشین ‏های مجازی است.

برخی از قابلیت‏ های cloud-init

 • setting  hostname
 • ساخت  SSH private keys
 • افزودن کلیدهای  SSH
 • افزودن  ephemeral mount points
 • پیکربندی قسمت‏های شبکه ‏ای
رفتار cloud-init و تغییرات و تنظیماتی که اجرا خواهد کرد از طریق  user-data قابل پیکربندی است. user-data یکی از انواع metadata در  OpenStack  است. به طور کلی چهار نوع  metadata در  OpenStack وجود دارد که عبارتند از: 
Meta-Data, User-Data, Vendor-Data, and Network-Data
Meta-data به صورت مقادیر key=value هستند که از طریق CLI یا داشبورد می‏توان روی ماشین مجازی تعریف کرد
Meta-data را می‏توان در زمان بوت ماشین مجازی یا حتی پس از بوت، روی ماشین مجازی تعریف کرد.
user-data اسکریپت‏ هایی هستند که می‏توانند به صورت مستقیم تایپ شوند یا به صورت فایلی باشند که هنگام راه‏ اندازی ماشین مجازی توسط  cloud-ini استفاده خواهد شد. این اسکریپت ‏ها می‏توانند به زبان‏ هایی مانند پایتون یا shell باشند یا از فرمتی که شبیه به فایل‏های  yaml و مختص cloud-config است، استفاده کنند.
 user-data از داخل ماشین مجازی با دستور  #curl ۱۶۹,۲۵۴.۱۶۹.۲۵۴/openstack/latest/user_data قابل دسترسی است. می‏توان اسکریپت ‏ها را طوری نوشت که خروجی آن در مسیری در داخل ماشین ‏مجازی نیز ذخیره شود. به صورت پیش‏فرض این اسکریپت ‏ها فقط در اولین بوت ماشین مجازی اجرا می‏شوند، البته راهکارهایی برای اجرای مجدد اسکریپت‏ ها در زمان‏های مختلف از  چرخه حیات  (lifecycle) ماشین مجازی نیز وجود دارند.

برخی از کاربردهای cloud-init

 1. تعریف کاربران و گروه‏ها
 2. افزودن یک ریپازیتوری  yum
 3. پیکربندی فایل  resolv.conf یک ماشین مجازی
 4. نصب و اجرای  chef
 5.  افزودن ریپازیتوری‏های  apt
 6.  اجرای دستوراتی در بوت ماشین مجازی
 7. نصب پکیج‏های موردنظر
 8. اجرای  upgrade با  apt یا yum
اسکریپت ‏های user-data  به زبان پایتون در پایگاه‏ داده کد می‏شوند. می‏توان این اسکریپت ‎های کدشده را  decode کرد. برای اطلاعات کامل درباره cloud-init می‏توان به سایت رسمی آن مراجعه کرد:
http://cloudinit.readthedocs.io/en/latest/index.html
metadata با استفاده از neutron metadata agent یا config drive قابل دسترسی هستند. دسترسی از طریق  config drive پیچیدگی ‏های دسترسی از طریق neutron metadata agent را ندارد. با استفاده از آپشن config-drive،  metadata به صورت یک درایو مجازی نزدیک ماشین مجازی قرار می‏گیرد و قابل mount یا unmount است.
كلمات كليدی: تست، کلود

بيشتر
مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.