.

معرفی سرویس مدیریت شبکه اپن استک

اپن استک مجموعه‎ای از ابزارهای نرم‌افزاری متن ‌باز است به منظور ساختن و مدیریت کردن زیرساخت‎ های رایانش ابری شامل ابرهای خصوصی و عمومی بکار می‎رود و حوزه عملیاتی آن در رایانش ابری، ارائه زیرساخت به عنوان سرویس است

معرفی سرویس مدیریت شبکه اپن استک
می ‏توان گفت پیچیده ترین سرویس یا ماژول OpenStack ماژول neutron است شاید به این دلیل که پیچیده ترین بخش computing، بخش شبکه است.
ماژول neutron قابلیت per-tenant networking را در اختیار قرار می دهد.
به این معنی که شبکه های مجازی ایزوله می توانند داخل tenants ساخته و ایجاد شوند و این امکان باعث ایزوله شدن ماشین های مجازی می شود.
هر ماشین مجازی در  OpenStack باید دارای آدرس IP باشد. دو نوع از آدرس های IP برای ماشین های مجازی وجود دارند: fixed IPs و floating IPs.
آدرس های fixed IPs در زمان بوت ماشین مجازی تخصیص داده می‎شوند درحالیکه آدرس های floating IPs می توانند پس از ایجاد ماشین های مجازی به آنها تخصیص داده شوند و بین چندین ماشین مجازی جا به جا شوند.
آدرس‎های fixed IPs ضروری هستند ولی ماشین های مجازی بدون آدرس‎های floating IPs هم می توانند اجرا شوند.
یکی از سناریوهای متداول استفاده از آدرس های floating IPs مهیا کردن آدرس هایIP عمومی برای یک ابر خصوصی با در اختیار داشتن تعداد محدودی از آدرس های IP است.

Open vSwitch

Open vSwicth) OVS) یک سوئیچ مجازی SDN) Software Defined Networking) است که مشابه Linux software bridge است.
OVS سرویس های سوئیچینگ را برای شبکه های مجازی مهیا می کند و از استانداردهای صنعتی NetFlow، OpenFlow و sFlow پشتیبانی می کند.
یکی از ویژگی های جالب OVS این است که می تواند با استفاده از ویژگی های لایه دو مانند STP، LACP و ۸۰۲,۱Q VLAN tagging با سوئیچ های فیزیکی تجمیع شود.
تونل های VXLAN و GRE بعد از نسخه های ۱.۱۱.۰-۱.el۶ OVS پشتیبانی می شوند.

Modular Layer ۲) ML۲)

ماژول ML۲ یکی از ماژول‎های شبکه OpenStack است که از نسخه Havana معرفی شد.
پلاگین پیش ‎فرض شبکه OpenStack همان ML۲ با درایور پیش فرض OVS است. قبل از معرفی ماژول ML۲، شبکه OpenStack فقط قادر بود با پلاگینی که در زمان پیاده سازی انتخاب شده است، کار کند.
برای مثال پیاده سازی که از OVS استفاده می کرد تنها محدود به همان پلاگین بود و نمی توانست به طور همزمان از پلاگین دیگری مانند linuxbridge استفاده کند.
با بهره بردن از ML۲ چندین نوع از سگمنت های شبکه به طور همزمان قابل استفاده هستند.

ML۲ از چندین نوع از شبکه پشتیبانی می کند که شامل موارد زیر هستند:

  1. Flat
  2. GRE
  3. Local
  4. VLAN
  5. XLAN
  6. سرویس های شبکه ای OpenStack

L۳ Agent :L۳ agent بخشی از پکیج openstack-neutron است. مفهوم network namespaces در شبکه OpenStack، راترهای (routers) لایه سه ایزوله را برای هر tenant مهیا می کند.
وظیفه این روترهای لایه سه مسیریابی ترافیک و ایجاد سرویس های gateway برای شبکه های لایه دو است. وظیفه L۳ agent همکاری با این راترهای لایه سه است.
DHCP Agent:DHCP agent مانند یک DHCP server عمل می کند و از این طریق به مدیریت network namespaces که به هر tenant اختصاص داده شده است، می‎پردازد.
هر network namespace یک پروسه با نام dnsmasq اجرا می کند که وظیفه آن تخصیص آدرس‎های IP به ماشین های مجازی است که در آن شبکه در حال اجرا هستند.
Open vSwitch Agent: پلاگین Open vSwitch از agent خودش استفاده می کند. این agent روی هر گرهی اجرا می شود وظیفه آن مدیریت OVS bridges است.

كلمات كليدی: مدیریت شبکه اپن استک، مدیریت شبکه اوپن استک، اوپن استک چیست، معرفی سرویس اوپن استک، اوپن استک در رایانش ابری، معماری اپن استک، معرفی اوپن استک، رایانش ابری، openstack چیست

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.