.

محاسبات ابری (Cloud Computing) چيست

سير تکاملی محاسبات بگونه ای است که مي توان آن را پس از آب، برق، گاز و تلفن به عنوان عنصر اساسي پنجم فرض نمود. در چنين حالتی، کاربران سعي ميکنند بر اساس نيازهايشان و بدون توجه به اينکه يک سرويس در کجا قرار دارد و يا چگونه تحويل داده می شود، به آن دسترسي يابند. 

محاسبات ابری (Cloud Computing) چيست
سير تکاملی محاسبات به گونه ای است که مي توان آن را پس از آب، برق، گاز و تلفن به عنوان عنصر اساسي پنجم فرض نمود. 
در چنين حالتی، کاربران سعي مي کنند بر اساس نيازهايشان و بدون توجه به اين که يک سرويس در کجا قرار دارد و يا چگونه تحويل داده می شود، به آن دسترسي يابند. 
نمونه های متنوعی از سيستم های محاسباتی ارائه شده است که سعی دارند چنين خدماتی را به کاربران ارئه دهند. برخي از آنها عبارتند از: 
  1. محاسبات کلاستری Cluster Computing
  2. محاسبات توری Grid Computing
  3. محاسبات ابری Cloud Computing
محاسبات ابری ساختاری شبيه يک توده ابر دارد که به واسطه آن کاربران مي توانند به برنامه های کاربردی از هر جايی از دنيا دسترسی داشته باشند. 
بنابراين، محاسبات ابری مي تواند با کمک ماشين های مجازی شبکه شده، به عنوان يک روش جديد براي ايجاد پويای نسل جديد مراکز داده مورد توجه قرار گيرد. 
بدين ترتيب، دنيای محاسبات به سرعت به سمت توسعه نرم افزارهايی پيش مي رود که به جای اجرا بر روی کامپيوترهای منفرد، به عنوان يک سرويس در دسترس ميليون ها مصرف کننده قرار می گيرند. 
محبوبيت سه نوع مختلف محاسبات که به آنها اشاره شد، از ديد موتور جستجوی گوگل نيز مورد ارزيابی قرار گرفته است که نتيجه آن در شکل پایین نمايش داده شده است.
اين بررسی نشان ميدهد که محاسبات کلاستری Cluster Computing در حال حاضر نسبت به دو مورد ديگر مقبوليت کمتری دارد، محاسبات توری Grid Computing در رتبه دوم قرار گرفته است، و پردازش انبوه با فاصله زيادی از آنها در حال افزايش جلب توجه افراد بيشتری است.

انواع محاسبات ابری

محاسبات ابری به گونه ای سيستم های توزيع شده و موازی اطلاق می گردد که مجموعه ای از کامپيوترهای مجازی را که به يکديگر متصل هستند شامل مي شود. 
اين کامپيوترها به طور پويا عرضه شده و به عنوان يک يا چند منبع محاسباتی يکپارچه بر اساس توافقات سطح سرويس ديده مي شوند و اين توافقات در طول مذاکرات سرويس دهندگان و مصرف کنندگان برقرار مي گردند. 
محاسبات ابری Cloud Computing سعي دارد ايجاد پويای نسل جديدی از مراکز داده ای را، با ارائه کردن سرويس ها و خدمات در ماشين های مجازی شبکه شده بصورت پويا، بگونه ای ممکن سازد که کاربران بتوانند از هر جايی از دنيا به برنامه های کاربردی دسترسی داشته باشند.
يک مثال معمول و ساده برای محاسبات ابری مربوط به محاسبه و پرداخت هزينه های آب، برق و تلفن است. 
شرکتی براي محاسبه و صدور صورتحساب و دريافت آن از مشتريان، ممکن است از نرم افزارهای خاصي استفاده کند. به عنوان مثال نرم افزاری را تهيه و روی سيستم خود نصب کند و همراه آن، سخت افزارهای لازم را نيز تهيه کرده و هزينه های نگه داری و ارتقا را بپردازد. 
اما روش ديگر مي تواند به اين صورت باشد که شرکتی اين نرم افزار را روی سرور خود قرار دهد و نسبت به نگه داری و توسعه آن اقدام کرده و همواره سعي در بهره بردن از فناوری روز دنيا برای نرم افزارهايش را داشته باشد. 
در اين شرايط تمام سازمان هايی که نياز به صدور صورتحساب و دريافت مبلغ از مشتريان را دارند، از طريق ارتباط با اين نرم افزار و استفاده از منابع موجود روی سرورهای ارائه شده، عمليات خود را انجام مي دهند. 
بسيار واضح است که سازمان های استفاده کننده از اين امکانات، هيچ مسئوليتی در قبال نگه داری سخت افزار و نرم افزار و منابع مربوط به اين سيستم را نخواهند داشت و تنها از سرور خود انتظار دارند که بهترين خدمات را به صورتی کاملا مطمئن دريافت کنند و در قبال استفاده از اين خدمات مبلغی را به دارنده نرم افزار يا ارائه کننده سرويس بايد پرداخت کنند. 
اين يک نمونه کاملا کاربردی از فنآوری محاسبات ابری در جهان فناوری اطلاعات است.
حضور گسترده و روز افزون شرکت های بزرگی نظير Microsoft , Google , Amazon , Sun و ... در عرصه رقابتی محاسبات ابری، نشان از توسعه سريع و تسلط اين گونه از محاسبات در دنيای فناوری اطلاعات دارد.

ديدگاه های مختلف در خصوص محاسبات ابری

در حال حاضر محاسبات ابری از ابعاد مختلف موضوع بسيار بحث برانگيزی است. 
از اينرو، محققان زيادی به بررسی تفاوت بين اين دو مقوله پرداخته اند. 
برای اينکه يک ديد اوليه بدست آوريم، ابتدا ديدگاه دو نفر از پيشتازان اين عرصه را مورد بررسی قرار مي دهيم.
Run Daniel مسئول بخش استراتژی های خدمات ابر در HP ، به عنوان مثالی از سرویس های ابری (Cloud Services) ، از خدماتی نام می برد که در حال حاضر از طریق پروتکل های اینترنتی و مبتنی بر Ajax ارائه می شود که به جای قرار گرفتن در کلاینت، در مرورگر ارائه می شوند. 
تکنيک های مجازی سازی و تکنولوژی های اتوماسيون بر روي بهبود اين خدمات تمرکز کرده اند. 
به عقيده او ما چيزهايی داريم که نياز داريم هميشه در دسترس باشند، به اين ترتيب می توانيم در ابر قرار بگيريم و آن چيزی که در ابر قرار مي دهيم، بطور فراگير، پايدار و برای هميشه آنجا خواهد بود. 
ما می توانيم ابر ها را بکار بگيريم تا تکنولوژی را در اختيار افراد و گروه های وسيع تری قرار دهيم. 
حتي افرادی که از تکنولوژی بدليل پيچيده بودن يا گران بودن آن استفاده نمی کنند.
Franco Travostino از افراد برجسته در eBay، تفاوت عمده بین محاسبات توری و محاسبات ابری را در پیدایش ابر از مفهوم Web2.0 می داند.
تاثير آن زمانی است که مشتريان شما از 2500 به 30000 می رسند و هر ساعت هزاران کاربر به آن web اضافه می شوند و ابر بر حسب حجم تقاضايی که داريد به شما پاسخ می دهد. 
من تصور می کنم در آينده سه نوع ابر داشته باشيم. 
  • ابرهایی با مقياس بسيار زياد که توسط فروشنده ها ارائه می شود و به مرور بزرگ تر می شوند. 
  • تعداد کمی ابر متعلق به مراکز با موقعيت های خاص، مثلا گروهی از افراد که قصد داشته باشند پردازش های رياضی را به صورت موازی انجام دهند. 
  • نوع سوم هم متعلق به شرکت هايی است که ابرهای خود را ايجاد کرده اند. 
ابر موقعيت خوبی را برای نوآوران و کارآفرينان ايجاد کرده است تا بتوانند در بازار ويژگي های جديد را آزمايش کنند. 
هر کس که ارزش يک پيشنهاد با قيمت متغيير را بداند، می تواند از مزايای ابر استفاده کند. 
ما هميشه بايد در نظر داشته باشيم که 4 بعد مختلف وجود دارد: 
  1. افراد
  2. پروسه ها
  3. اطلاعات
  4. تکنولوژی
همچنين اگر ما بتوانيم بر موضوع اعتماد غلبه کنيم و اين اعتماد را ايجاد کنيم که ابر مي تواند همانند يا حتی بهتر از تکنولوژی داخلی شرکت، خدمات را مديريت کند، خواهيم ديد که سرويس های زيادی روی ابر ايجاد خواهد شد، همانند ابزارهايی که در صنايع ديگر ايجاد ميگردد. 
نهايتا اين که مجازی سازی ما را به جايی خواهد رساند که ما به هيچ وجه داده های محرمانه يا شخصی را از دست نخواهيم داد، حتی اگر سيستم عامل با مشکل مواجه شود.
محاسبات ابری یا Cloud Computing مدتهاست که در محدوده فن آوری اطلاعات خودنمایی می کند اما اکنون قصد دارد جای پای خود را در حیطه تجاری محکم نماید.
برایان به عنوان رئیس ارشد اطلاعات شرکتی که به ارائه سرویس های تجاری می پردازد، بدنبال نیروی کاری می گردد که بتواند به جاهای مختلف برود و به نوعی متحرک باشد. 
در این راستا، پست الکترونیک ابزاری کلیدی برای مدیریت او محسوب می شود، اما با رشد شرکت و بزرگ شدن آن، او خود را با 40 سیستم ایمیل مختلف در 50 کشور جهان برای 20000 کارمند مواجه دید، در حالیکه 15،000 کارمند آفلاین دیگر هم داشت.
راه اندازی یک سیستم ایمیل جدید تنها با زیر ساخت سرورهای جهانی می توانست به معنای هزینه های سرمایه گذاری عظیم برای او محسوب شود. 
در عوض، او به سمت سیستم ابری رفت و از راه حل شرکت گوگل برای ایمیل اینترپرایز در سراسر شرکت سود جست. 
بدین ترتیب صرفه جویی حدود 70 درصدی برای شرکت بدست آمد. 
او می گوید، به غیر از این مسئله، کاهش هزینه پشتیبانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
سیستم ابری در ساده ترین تعریف ارائه سرویس کامپیوتری روی اینترنت است.
به جای آنکه تاسیسات و امکانات فناوری اطلاعات خود را برای نگهداری داده ها یا نرم افزار هزینه کرده و بسازید، از امکانات شرکت های دیگر استفاده می کنید.
مثلا شرکت هایی، زیرساخت های خاصی درست می کنند که این امکانات را در اختیار شما قرار می دهد. 
بدین ترتیب شرکت شما از طریق اینترنت می تواند از داده ها و نرم افزار آنها استفاده کند. 
از این سیستم بنام ابر یا Cloud نام برده می شود. 
برای برایان، استراتژی ابری به معنای پرداخت کمتر برای سازمان می باشد و تا کنون نزدیک به 10.000 نفر از کارمندان او به سرویس ایمیل گوگل منتقل شده اند و 10.000 نفر دیگرنیز باید تا پایان سال این کار را انجام دهند.
اینک برای آن از سایت های گوگل برای به اشتراک گذاشتن اسناد در شرکتش استفاده می کند و دست به ایجاد شبکه های داخلی برای هر دو نوع شرکت، در سطح جهانی و زیرگروه ها زده است. 
این امکان محاسبات ابری، که می توان براحتی با آن دست به دسته بندی در شرکت زد، جذاب است.
شرکت بیمه Aviva که در رشته خود غولی به حساب می آید، همه مدیریت محتوای اینترپرایز و بیزینس هوشمند خود را با سرویس آنلاین Sharepoint مایکروسافت منتقل کرده است. 

شناخت بهتر محاسبات ابری

آیا تاکنون در مورد محاسبات ابری چیزی شنیده اید؟ 
بسیاری معتقدند آینده اینترنت و فناوری های مرتبط با اینترنت به محاسبات ابری گره خورده است در ادامه قصد داریم با مثالی به توضیح این مفهوم جدید بپردازیم.
مسلما در دنیای امروز برای استفاده از وسایل الکترونیکی در هر خانه ای یک کارخانه یا ژنراتور برق وجود ندارد! و تنها یک اداره برق یا کارخانه تولیدکننده وجود دارد و فرد در مقابل پرداخت هزینه از مزایای برق تولید شده بهرمند می گردد.
می توان در محاسبات ابری نمونه مشابهی را مشاهده کرد بدین معنا که افراد و شرکت ها در ازای نرم افزار، سخت افزار یا شبکه، پولی را نمی پردازند و در قبال محاسبه و سرویس های نرم افزاری، موارد مورد استفاده خود را خریداری و استفاده می کنند.
این امر موجب صرفه جویی و استفاده بهتر از IT می گردد. 
در حالت محاسبات ابری یا همان Cloud Computing ، اطلاعات به جای استفاده بر روی کامپیوتر فرد، بر روی Cloud به معنای ابر قرار می گیرد. 
به بیانی در آینده، اینترنت به واسطه PC، موبایل، تلویزیون، حتی یخچال و یا هر وسیله الکترونیکی که دارای رابط نرم افزاری است که عمل می کند بدین معنا که وسیله مورد نظر قادر به دسترسی و استفاده از خدمات Online اینترنتی خواهد بود و همچنین می تواند از محاسبات ابری به منظور انجام کارهای دیجیتالی استفاده کند، اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم بدین معناست که شما در آینده نه چندان دور برای استفاده از اینترنت نیاز ندارید که حتما یک کامپیوتر به شکل امروزی داشته باشید. 
Cloud Computing به شما اجازه می دهد به تمام برنامه های کاربردی و اسناد خود، از هر جایی از دنیا دسترسی پیدا کنید و شما را از گرفتاری های استفاده از کامپیوترهای Desktop رهایی می بخشد و به شما کمک می کند با دیگران همکاری کنید.

محاسبات جادویی یا Magic Computing

یکی از مواردی که با استفاده از محاسبات ابری طراحی شده محاسبات جادویی یا magic computing است، که در حقیقت یک طرح مفهومی است به این معنا که یک سری استانداردهای دستگاه های دیجیتالی موجود در بازار امروز و یا آن هایی که پیش بینی می شود که در آینده طراحی شوند را بر پایه محاسبات ابری مطرح نموده است، حال چگونه این اتفاق می افتد؟
در محاسبات جادویی شما در ابتدا به وسیله یک وسیله اتوماتیک (مثل ActivatorPC) ابزار الکترونیکی که مدنظر دارید را به صورت مجازی می کشید مثلا شما به صورت مجازی یک موس یا مانیتور و یا کیبورد و یا Joystick طراحی می کنید، آیا کارتن مداد جادو را به خاطر دارید؟ 
محاسبات جادویی طرحی است که یک مداد جادو را پیاده سازی می کند؟
به این ترتیب در همان سطح یا مکانی که طرح اولیه را بر روی آن ایجاد کرده اید، به عنوان یک گجت مورد استفاده قرار می گیرد، کمی باورکردنش سخته اما نمونه های اولیه این موضوع در آزمایشگاه اتفاق افتاده است، شکل ها در فهم مطلب کمک می کند می توان این گونه بیان کرد که شما بواسطه این قلم، با تزریق ذرات هوشمند هوا آنها را به یک گجت تبدیل می کنید و به اموری که می خواهید بپردازید.
در نگاه اول ممکن است از دید بسیاری استفاده از گجت های مجازی در مقایسه با رابط های نرم افزاری و سخت افزاری که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، دور از ذهن باشد برای خود من کمی غیرقابل باور است که با یک قلم وسیله ای را در هوا بکشم و سپس از آن استفاده کنم.
اما با مطالعات تحقیقاتی که پیش آمده مانند Invoked Computing و Omni Touch می توان به صحت این مسئله پی برد که در مقاله بعدی به آن اشاره خواهد شد. 

منبع: کتاب رایانش ابری و تاثیر آن در موضوع تولید محتوا در ایران
 
كلمات كليدی: محاسبات ابری، محاسبات ابری چیست، محاسبات ابری به زبان ساده، تعریف محاسبات ابری، مزایای محاسبات ابری، محاسبات ابری در اینترنت اشیا، سرور مجازی، ذخیره سازی ابری، فضای ذخیره سازی ابری

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.