.

چه کسانی می توانند از مزایای cloud computing بهره مند شوند؟ 

چه نوع کاربرانی برای استفاده از cloud computing مناسب هستند؟ با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف cloud computing که در مقاله مربوطه به آن اشاره کردیم، من فکر می کنم که کاربران زیر می توانند به بهترین نحو ممکن از مزایای رایانش ابری بهره برداری کنند.

چه کسانی می توانند از مزایای cloud computing بهره مند شوند؟ 
چه نوع کاربرانی برای استفاده از cloud computing مناسب هستند؟ با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف cloud computing که در مقاله مربوطه به آن اشاره کردیم، در این مقاله به بحث می پردازیم که چه کسانی از سرویس های رایانش ابری استفاده می کنند و چه کسانی از محاسبات ابری استفاده نخواهند کرد.

افرادی که به بهترین نحو ممکن از مزایای رایانش ابری استفاده می کنند 

1. مخاطبان ویژه رایانش ابری (cloud computing)

کسانی که به طور مشترک بر روی اسناد و پروژه ها کار می کنند: اگر شما به طور معمول با سایر افراد و به شکل گروهی بر روی پروژه ای خاص کار می کنید، بهترین کاندید استفاده از cloud computing هستید. 
توانایی به اشتراک گذاشتن و ویرایش اسناد در زمان واقعی بین چندین کاربر، یکی از مزایای اصلی برنامه های کاربردی تحت وب است که همکاری بر روی پروژه ها را تسهیل می کند.

2. افرادی که دائما در حال سفر هستند

وقتی شما یک روز در دفتر کار خود کار می کنید و روز بعد در منزل تان و روز دیگر در یک شهر دیگر، نگه داشتن رد تمام اسناد و برنامه های کاربردی به کاری دشوار تبدیل می شود.
با استفاده از سرویس های رایانش ابری، شما مجبور نیستید به خاطر بسپارید که کدام سند کجا است و یا یک کپی از اسنادتان را هر جا که می روید به همراه داشته باشید.
شما حتی مجبور نیستید نگران این باشید که آیا یک برنامه خاص بر روی تمام پی سی های شما نصب هست یا نه. 
از آن جائی که برنامه های کاربردی و اسناد شما بر روی وب ذخیره شده اند و از هر جائی که به اینترنت دسترسی داشته باشید قابل بازیابی و مشاهده هستند نسخه ها و سازگار بودن اسناد با هم اهمیتی ندارد. 
شما هر جا که بروید به یک نسخه واحد از برنامه کاربردی و سند دسترسی دارید.

3. کاربرانی که در مورد هزینه ها نگران هستند

سرویس های رایانش ابری می توانند در پول شما، چه در حوزه سخت افزار و چه در حوزه نرم افزار صرفه جویی کند.
هیچ نیازی به سرمایه گذاری برای خرید دیسک های سخت بزرگ یا پردازنده های فوق سریع نیست. 
زیرا از آن جائی که همه چیز بر روی برابر ذخیره می شود شما می توانید با خرید یک پی سی که از ویژگی های کم تری برخوردار است در هزینه ها صرفه جویی کنید.
شما حتی می توانید از نظر نرم افزاری صرفه جویی بیشتری بکنید زیرا به عنوان مثال می توانید به جای استفاده Microsoft office، بدون پرداخت حتی یک سنت از Google Docs یا Zoho Office بهره برداری نمائید. 
وقتی بودجه شما اندک است، "رایگان" بسیار بهتر از صدها یا هزاران دلاری است که ممکن است مجبور باشید برای خرید نرم افزار پرداخت کنید.

4. کاربرانی با نیازهای روزافزون

آیا برای ذخیره کردن عکس های دیجیتال و فایل های MP3 خود به فضای دیسک سخت بیش تری نیاز دارید؟
شما می توانید یک دیسک سخت بیرونی جدید بخرید یا به جای آن می توانید از فضای ذخیره سازی ابری رایگان (یا کم هزینه تر cloud computing) استفاده کنید. 
آیا با اجرای آخرین نسخه برنامه نرم افزاری خود که به منابع بسیار زیادی نیاز دارد مشکل دارید؟ 
از خیر این برنامه بگذرید و به جای آن، به برنامه های کاربردی مبتنی بر وب که به منابع کم تری نیاز دارند روی آورید.
در گذشته، تنها راه حل برای نیازهای رو به رشد، خرید سخت افزار قدرتمندتر بود. با محاسبات ابری، راه حل بر روی ابر قرار دارد که در پول شما صرفه جویی می کند. 

چه کسانی نباید از رایانش ابری (Cloud Computing) استفاده کنند؟

حال اجازه دهید به روی دیگر سکه نگاه کنیم. اگر cloud computing به درد همه نمی خورد، چه کسانی نباید از آن استفاده کنند؟ در این بخش به لیست کوتاهی از این دسته از کاربران اشاره می کنیم:
کسانی که به اینترنت مناسب دسترسی ندارند. Cloud computing به ابر اینترنتی و دسترسی به اینترنت وابسته است. اگر شما به اینترنت دسترسی ندارید، شانس استفاده از محاسبات ابری را از دست خواهید داد.
کاربرای که قادر به استفاده از اینترنت نیستند، نباید استفاده از cloud computing را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرند. 
همین قانون در صورتی که شما از یک اینترنت کم سرعت، مثل یک ارتباط Dial-up استفاده کنید نیز صادق است. یک ارتباط اینرنتی کند، هنگامی که بخواهید به برنامه های کاربردی بزرگ و اسناد دسترسی پیدا کنید از هر چیزی بدتر است.
افراد آفلاین. در بین سایر موارد، هر کسی که به طور دائم در محیط آف لاینی کار کند که دسترسی به اینترنت اهمیت زیادی ندارد، نمی تواند از مزایای رایانش ابری بهره برداری کند. این دسته از افراد شامل کسانی هستند که بدون دسترسی به اینترنت در محیط کار یا خانه مشغول انجام فعالیت های خود هستند و نیازی به اینترنت حس نمی کنند.
افرادی که به مسائل امنیتی حساس هستند. امروزه، ما فکر می کنیم که محاسبات ابری امن است اما نمی توانیم این موضوع را تضمین کنیم. 
امکان عملی این وجود دارد که سیستم های مبتنی بر ابر، هک شوند و اسنادی که بر روی ابر و برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر قرار دارند در معرض دسترس افراد غیرمجاز قرار گیرند.
اگر اسناد شما محرمانه هستند، احتمالا هنوز نمی خواهید به cloud computing اطمینان کنید. 
وقتی امنیت برای شما اهمیت دارد، هیچ چیزی را جایگزین آن نکنید.
هر کسی که با برنامه های کاربردی فعلی، عقد اخوت بسته است. 
این موضوع احتمالا مهم ترین دلیل برای عدم استفاده از برنامه های کاربردی تحت وب محسوب می شود: شما از آفیس مایکروسافت استفاده می کنید. 
بله درست است، بسیاری از برنامه های کاربردی مبتنی بر وب به طور کامل با فرمت آفیس سازگار نیستند.
ممکن است باز کردن سند Word یا Excel در یک برنامه کاربردی تحت وب، یا بالعکس، دشوار یا حتی غیرممکن باشد.

كلمات كليدی: مزایای استفاده از رایانش ابری، معایب محاسبات ابری، مزایا و معایب رایانش ابری، مزایای cloud computing، رایانش ابری، سرور مجازی، فضای ذخیره سازی ابری، ذخیره سازی ابری

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.