.

فناوری های جدید رایانش ابری

در حوزه شبکه تاکنون پروتکل های تونلینگ مختلفی توسعه داده شده است. با این حال، با ظهور مجازی سازی در سطح شبکه، علاقه جدیدی برای توسعه پروتکل های جدید ایجاد شده است.

فناوری های جدید رایانش ابری
در حوزه شبکه تاکنون پروتکل های تونلینگ مختلفی توسعه داده شده است.
با این حال، با ظهور مجازی سازی در سطح شبکه، علاقه جدیدی برای توسعه پروتکل های جدید ایجاد شده است. 
در حالی که بسیاری از پروتکل های موجود، سعی می کنند شبکه زیرین را بین دو یا چند بخش مختلف تقسیم کنند، رویکرد مجازی سازی شبکه این است که امکان اتصال چندین بخش یک سیستم مجتمع را با همدیگر فراهم کند. 
در چنین حالتی، نیازمندی های پروتکل تونلینگ در مواردی نظیر تعداد متادیتاهای مورد نیاز بسیار متفاوت خواهد بود.
پروتکل Geneve که مخفف عبارت Generic Network Virtualization Encapsulation میباشد، یک پروتکل تونلینگ است که با همین رویکرد برای شبکه های مجازی طراحی شده است و در حال حاضر در پروژه OVN نیز مورد استفاده قرار میگیرد. 
در توسعه این پروتکل شرکت هایی نظیر وی ام ویر، ماکروسافت، اینتل و ردهت در قالب یک کارگروه در IETF مشارکت دارند تا مشخصات پروتکل را طراحی و ارایه کنند.
این پروتکل در حال حاضر بصورت پیش فرض در افزونه های OVN که در پروژه هایی نظیر OpenStack مورد استفاده قرار میگیرند، پشتیبانی میشود. 

برنامه نویسی سطح بالای شبکه در SDN

P4 که سرنام Processors Programming Protocol-Independent Packet می باشد، یک زبان متن باز و سطح بالا است که امکان برنامه نویسی و پردازش بسته های شبکه را برای data-plane در شبکه های مجازی و شبکه های نرم افزار محور (SDN) فراهم می کند. 
این زبان اولین بار در مقاله ای در سال 2014 معرفی گردید و در حال حاضر در کنار پروتکل هایی نظیر OpenFlow قابل استفاده است. 
با استفاده از این زبان شما میتوانید دقیقا بگویید که چه کاری میخواهید با یک بسته شبکه انجام دهید.
در مقایسه با سایر زبان ها نظیر سی و پایتون، زبان P4 بصورت خاص منظوره و بهینه شده برای هدایت داده ها در شبکه طراحی شده است و در کنار روند رو به رشد SDN در چند سال اخیر، این زبان نیز توجه زیادی را به خود جلب کرده است. 
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده مشخصات و ابزارهای قابل استفاده، میتوانید به سایت رسمی آن  (p4.org) مراجعه نمایید.

کانتیتر بصورت سرویس در اپن استک

در اپن استک پروژه ای به نام Magnum شروع شده است که هدف آن ارایه کانتینتر بصورت سرویس (Containers as a Service) است.
 این پروژه ترکیبی است از اپن استک، داکر، Kubernetes و Flannel که با هدف بهبود پشتیبانی از ارایه کانتینر در اپن استک توسعه یافته است. 
البته مدیریت چرخه عمر برنامه های مبتنی بر کانتینر با نمونه های ماشین مجازی در «نووا » تا حدی متفاوت است.

برخی از اجزای این سرویس شامل موارد زیر می شود:

 • Bay: مجموعه ای از اشیاء که در آنها کار زمان بندی انجام میشود.
 • BayModel: شیئی که در آن الگوی یک Bay بصورت پایدار ذخیره میشود.
 • Node: یک ماشین فیزیکی یا مجازی است که در آن کار اجرا میشود.
 • Pod: مجموعه ای از کانتینرها که روی یک ماشین فیزیکی یا مجازی در حال اجرا هستند.
 • Service: انتزاعی از مجموعه pod ها و سیاست های دسترسی به آنها.
 • Container: یک کانتینتر مبتنی بر داکر.

پشتیبانی بیشتر وی ام ویر از اپن استک

VIO سرنام VMWare Integrated Openstack محصولی است که از طرف شرکت وی ام ویر برای استقرار، پشتیبانی و مدیریت اپن استک بر روی زیرساخت مبتنی بر وی ام ویر ارایه شده است. 
اگرچه این اقدام، شرکت وی ام ویر را در شرایط رقابتی جدیدی برای حضور در بازار ابر عمومی قرار میدهد، اما باید در نظر داشت که صرف نظر از ویژگی های فنی، رقابت اصلی بین فناوری های باز و محصولات اختصاصی (بسته) در توسعه فناوری های مبتنی بر رایانش ابری در جریان است که سبب میشود محصولات بسته (نظیر وی ام ویر) هنوز با محدودیت های زیادی برای رشد بازار خود مواجه باشند.

رایانش ابری نظیر به نظیر

امروزه بزرگ ترین و محبوب ترین سرویس های اینترنتی شامل Dropbox ، Instagram ، Netflix همگی از سرویس های ابری تجاری استفاده می کنند.
این نام ها شاید به چشم کاربر نهایی قدری پر ابهت و هم سطح با ابرها به نظر بیایند، اما در واقع به تجهیزات زمینی وابستگی شدیدی دارند. 
مراکز داده این شرکت ها با ابعادی در اندازه یک زمین فوتبال بسیار پرهزینه و گران قیمت است و عموماً شرکت های غول پیکری همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت آنها را اداره می کنند هر کدام از این شرکت ها مدل های متنوعی از سرویس هایی با امکانات مختلف را ارائه می دهند که ماهیت آنها به نحوه تعامل مشتری با محیط محاسبات ابری بستگی مستقیم دارد. 
مدل هایی مانند (Platform as a Service (PaaS)  ، Software as a Service (SaaS آیا این تنها روش های هستند که محاسبات ابری قادر به کار با آنها است؟ 
در دانشگاه Bologna ایتالیا، تحقیقاتی حول یافتن راهبردهای جدید برای استفاده از محاسبات ابری بدون نیاز به مراکز تجهیزاتی عظیم در جریان است. 
هدف از این تحقیقات ایجاد فناوری نوین است که بتوان وظایف محاسبات ابری را همانند عملیات اشتراک گذاری فایل ها، به صورت نظیر به نظیر (Peer to Peer) و در بین کاربران به اشتراک گذاشت.
به طور کلی، یک ابر P2P می تواند با استفاده از تجهیزات محاسباتی، ذخیره سازی و ارتباطی عادی به وجود آید، همانند آنچه اکنون می توان در خانه های کاربران یافت. 
شبکه ای که تقریباً با هزینه سرمایه گذاری نزدیک به صفر ایجاد شده است. 
چالش اصلی در این میان، به کارگیری تمام این تجهیزات گوناگون و تبدیل آ نها به یک زیرساخت قابل استفاده ابری و ارائه به مشتریان است. 
همچنین، باید اطمینان یافت که در این میان، ویژگی های منحصربه فرد ابری، یعنی تأمین آنی منابع درخواستی و مقیاس پذیری سرویس نیز حفظ شود. 
این کار بسیار دشوار خواهد بود، اما کافی است قدری به فواید آن فکر کنیم. 
نخست اینکه هیچ موجودیت واحد و مستقلی برای کنترل چنین شبکه ابری وجود نخواهد داشت. همانند دیگر ابزارهای P2P ، ابر نظیر به نظیر نیز به شکل مالکیت عمومی ایجاد شده و بدون نیاز به اجازه یا صدور مجوز خاص از جانب هر مرجعی فعالیت خواهند کرد. 
برای مشارکت در چنین شبکه هایی کافی است کاربران Client software را به صورت محلی روی دستگاه خود نصب کنند. ارزش و کارایی چنین شبکه ای به میزان مشارکت کاربران بستگی مستقیم دارد. دومین امتیاز ناشی از این واقعیت است که اجزای تشکیل دهنده یک ابر P2P کوچک است و به همین دلیل مصرف برق پایینی هم دارد.  
این موضوع باعث خواهد شد تا مصرف برق و همچنین نگرانی های ناشی از حوادث طبیعی نیز به شدت کاهش یابد. 
به این ترتیب، دغدغه های ایجاد گرما نیز به حداقل خود خواهد رسید.

معرفی فناوری LXD

حدودا ۶ ماه پیش شرکت کنونیکال، شرکت حامی و پشتیبان توزیع لینوکس اوبونتو تکنولوژی LXD را معرفی کرد. 
معرفی کاملتر این تکنولوژی در گردهمایی توسعه دهندگان و کاربران اوپ ناستک در آوریل ۲۰۱۵ در ونکوور کانادا توسط مارک شاتلورث صورت گرفت و نمایش کارایی و قدرت نسخه اولیه LXD در برابر تکنولوژی هایی همچون KVM ، مهر تاییدی بود بر اینکه LXD در آینده نه چندان دور می تواند یکی از بازیگران اصلی رایانش ابری و مجازی سازی در کنار KVM و Xen و ESXi و شاید حتی Docker باشد.
به گفته شاتلورث LXD حدواسطی بین تکنولوژیFull Virtualization مانند KVM و Container هایی مثل Docker و Rocket  خواهد بود و به همین خاطر نامی تحت عنوان Lightervisor را برای این تکنولوژی برگزیده است. 
به طور شفاف تر در تکنولوژی Full Virtualization یک واحد کامل سیستم عامل در یک ماشین مجازی به اجرا در خواهد آمد و همچنین در تکنولوژی Container ، پراسس ها به صورت تکی یا انفرادی (Single Process) اصطلاحا یک میکروسرویس را اجرا و یک محیط ایزوله را جدا از پراسس های سیستم اصلی یا Host ایجاد می کند. 
در حالی که LXD می تواند ترکیبی از هر دو تکنولوژی را برای سرویس های مجازی سازی یا ابری به ارمغان بیاورد و واحد مجزای شبکه ای، مالتی پراسس و امن همچون فول ویرچوالیزیشن و البته سبک، لایت و وابسته به هاست را برای محیط های ابری یا Bare Metal  ایجاد کند. 
این قابلیت ها همگی باعث می شوند که یک محیط سبک همانند Container ولی چند پردازشی و همچنین با تمام قابلیت های فول ویرچوالیزیشن را به صورت یکجا داشته باشید.
LXD به صورت یک Daemon و سرویس بر روی سرورهای اوبونتو و سایر سیستم عامل های لینوکس قابل اجراست و از LXC  به عنوان قلب تپنده این Lightervisor برای پیاده سازی محیط ایزوله استفاده می شودLXD .
LXD هم به صورت Bare Metal بر روی سرورهای فیزیکال هم با استفاده از پلاگین nova-compute-lxd در اوپ ناستک بر روی محیط های ابری قابل استفاده است. 
به گفته مارک شاتلورث کارایی و پرفورمنس LXD همانند اجرا و پرفورمنس سیستم عامل به صورت Bare Metal یا فیزیکال خواهد بود. 
به شکلی که در لحظه میتوان صدها سیستم عامل را با کارایی و بازدهی یک سیستم عامل به صورت نصب شده بر روی سرور فیزیکال نصب و اجرا نمود. 
به طور خلاصه از قابلیت های LXD می توان به موارد زیر اشاره گرد
 • اجرا به صورت توزیع شده بر روی چندین نود پردازشی (قابل استفاده بر روی زیرساخ تهای کلاد اوپ ناستک)
 • اجرا به صورت Bare Meta
 • قابلیت Live Migration
 • کارایی و پرفورمنس فول ویرچوالیزیشن همراه با سادگی و سبکی Container
 • اجرای حداکثر تعداد ماشین مجازی با بازدهی بالا در ازای هر هاست یا ماشین فیزیکی
 • مقرون به صرفه بودن برای Public Cloud
 • مدیریت آسان و اختصاص ریسورس سخت افزاری یا اشتراک آن ها
 • مانیتورینگ پراسس ها به صورت مستقیم از سیستم عامل هاست
 • پشتیبانی از REST API برای توسعه نرم افزار
 • پشتیبانی پیشفرض از vSecure با استفاده از ، AppArmor
 • User Namespaces  و SECCOMP
 • پشتیبانی از استوریج یا فضای ذخیره سازی و شبکه قابل گسترش
 • توسعه یافته تحت زبان برنامه نویسی Go

 
كلمات كليدی: کلود، سرور ارزان، رایانش ابری، سرور مجازی، سرور رایگان، محاسبات ابری

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.