.

تجزیه و تحلیل SWOT در رایانش ابری

تجزیه و تحلیل SWOT (قوت ها، ضعف ها، فرصت ها و تهدیدات) ابزار موثری برای شناسایی شرایط محیطی و قابلیت های درون سازمان در هر پروژه می باشد که در فرآیندهای تصمیم گیری مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد.

تجزیه و تحلیل SWOT در رایانش ابری

تجزیه و تحلیل SWOT در رایانش ابری

تجزیه و تحلیل SWOT (قوت ها، ضعف ها، فرصت ها و تهدیدات) ابزار موثری برای شناسایی شرایط محیطی و قابلیت های درون سازمان در هر پروژه می باشد که در فرآیندهای تصمیم گیری مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد.
در این تجزیه و تحلیل ابتدا هدف پروژه و سپس عوامل داخلی و خارجی اثر گذار شناسایی می گردند.
در این جایگاه پروژه از همه جنبه های مهم مورد ارزیابی قرار می گیرد.
نتیجه تجزیه و تحلیل SWOT برای پذیرش رایانش ابری در شرکت های کوچک و متوسط به صورت زیر می باشد.

قوت ها

 1. مقرون به صرفه
 2. انعطاف پذیر و نوآور
 3. مدل هزینه و مصرف ساده
 4. تامین سریع سیستم ها و برنامه های کاربردی
 5. زیر ساخت امن
 6. امکانات سازگار
 7. انعطاف پذیر در بازیابی از فاجعه
 8. حفظ کاهش هزینه : رایانش ابری به کاهش هزینه زیر ساخت منجر می شود، به علاوه هزینه های نگهداری و ارتقا را کاهش می دهد.
 9. یکی از اجزای نگهداری هزینه ها مدیریت فناوری است که بصورت بالقوه بسیار ساده تر با استفاده از خدمات رایانش ابری ساخته می شود.
 10.  سطح مناسبی از دسترسی : سرویس های رایانش ابری اجازه می دهد یک سازمان موقع، جا و چگونگی دسترسی کارکنان به سیستم های کامپیوتری سازمان را از طریق یک واسط مبتنی بر وب ساده کنترل نماید.
 11. کنترل منابع : رایانش ابری توانایی استفاده موثر از منابع رایانشی تسهیم زمانی را به سازمان ها پیشنهاد می دهد.
 12. رایانش ابری به سازمان ها اجازه برآورده شدن نیاز های اضافی در طول دو ماه بدون نیاز به تحمل هزینه میزبانی زیر ساخت های سنتی برای بقیه سال را می دهد.
 13. مستقل از زمان و مکان
 14. ذخیره انرژی
 15. حفاظت محیطی
 16. بهره وری دوستان
 17. توسعه پذیری : توانایی افزایش مقیاس سرویس ها در هشدار ها کوتاه اولیه، نیاز به سرویس دهنده های تحت استفاده برای پیش بینی اوج تقاضا را مرتفع می نماید.

ضعف ها

 1. نیازمند آموزش
 2. توسعه برنامه های کاربردی 
 3. افزایش وابستگی
 4. نیازمند اتصال اینترنتی سرعت بالا 
 5. دشواری یکپارچه سازی با نرم افزار های محلی
 6. تنگناهای انتقال داده
 7. فقدان کنترل فیزیکی داده : سازمان ها نگران از دست رفتن کنترل فیزیکی داده های قرار گرفته در ابر خواهند بود.
 8. فقدان تعهد برای خدمات با کیفیت بالا و وجود ضمانت : سازمان های بزرگ نگران واگذاری ماموریت های بحرانی برنامه های کاربردی به یک نمونه ابر هنگامیکه مصرف کنندگان نتوانند کیفیت بالای خدمات و ضمانت های در دسترس را تعهد نمایند، خواهند بود.
 9. حتی بسیاری از خدمات in-house فناوری اطلاعات با وجود این چنین استاندارد های Uptime موفق نخواهد شد.
 10. ناتوانی فراهم کنندگان برای ضمانت مکان اطلاعات شرکت ها : ارائه دهندگان قادر به ضمانت مکان اطلاعات شرکت روی مجموعه خاصی از سرویس دهنده ها در یک مکان خاص نیستند.

فرصت ها

 1. پرداخت برای استفاده از مجوز ها
 2. شانس پیشرفت برای شرکت های کوچک و متوسط بدون نیاز به سرمایه گذاری دقیق اولیه : یکی از فرصت های مهم بالقوه رایانش ابری کمک به توسعه کشور ها با بدست آوردن فناوری اطلاعات بدون سرمایه گذاری دقیق اولیه می باشدکه در گذشته امکان پذیر نبوده است.
 3. در حقیقت رایانش ابری باید رایانش را برای توسعه کشور ها انجام دهد همانطور که تلفن موبایل ارتباط را برقرار می نمیاد.
 4. ایجاد فروشگاه مقیاس پذیر
 5. توسعه بازار از جهت عملکرد، نوآوری و قیمت : کسب و کار های کوچک می توانند از برنامه های کاربردی گران مانند نرم افزار ERP, ERP یا تجزیه و تحلیل کسب و کار که تاکنون در دسترس آنها نبوده، استفاده نمایند.
 6. منطبق بر نیاز های آینده 
 7. فرایند استاندارد شده
 8. حل سریع مشکلات
 9. محیط کاری با فناوری بالا
 10. ارائه راه حل های اطلاعاتی پیشرفته مطابق جدیدترین فناوری ها : فرصت دیگر رایانش ابری توسط Mashups ارائه شده.
 11. در توسعه وب، یک Mashups یک صفحه وب یا کاربردی است که داده ها یا عملیات از دو یا بیشتر منبع خارجی برای ایجاد سرویس جدید به روش های ناخواسته اصلی را ترکیب می نماید.
 12. یک مثال از Mushups استفاده در نقشه کشی برای افزون اطلاعات مکان به داده املاک واقعی است که بدین وسیله یک سرویس وب مجزا و جدید که تاکنون توسط منبع دیگری ارائه نشده است، ایجاد می شود.

تهدیدات

 1.  نگرانی های امنیتی (امنیت داده) : این نوع تهدیدات از درون سازمان های ارائه دهنده سرویس به وجود می آیند بدین معنی که مشتریان داده های مهم و حیاتی خود را در فضای ابر میزبان ذخیره می کنند.
 2. اگر کارکنان سازمان به علت داشتن دسترسی به این داده ها، از اطلاعات مشتریان سوء استفاده کنند، شرکت ارائه دهنده ابر شهرت خود را در بین مشتریان از دست خواهد داد.
 3. از روش های مقابله با این چالش می تواند به اجرای دقیق مدیریت زنجیره تامین، شفافیت شیوه های مدیریتی، امنیت اطلاعات و وجود یک سیستم گزارش گیری از نقض های امنیتی برای جلوگیری از انواع حمله ها اشاره کرد.
 4.  فقدان مقررات استاندارد مشخص (محلی، ملی و بین المللی) : چندید مفهوم روی فقدان استاندارد متمرکز شده است زیرا ابر به عنوان یک تله توصیف شده است.
 5. در موقعیتی که شرکتی شبیه Google مشتریان را مجبور خواهد کرد که سیستم های اختصاصی که هزینه  آنها در طول زمان بیشتر و بیشتر می شود، را قفل نمایند، صنعت رایانش ابری ادامه می باید تا گام های سریعی در همه عرصه ها بردارد.
 6. جالب است که ببینیم چطور تهدیدات در سال های آتی در این صنعت تازه متولد شده، به پایان خواهند رسید.
 7.  دشواری مهاجرت از یک پلتفرم به دیگری
 8. هزینه های پنهان (پشتیبان گیری، حل مشکلات و بازیابی)
 9. کاهش سازگاری
 10. احتمال واکنش شدید متصدیان به تجاوز : یکی از بزرگترین تهدیدات رایانش ابری امکان واکنش شدید به تجاوز گزیر است بطوریکه بسیاری سازمان ها، رایانش ابری را به عنوان  یک فرصت خواهند دید و برای اعمال رایانشی بهتر به آن مهاجرت خواهند نمود اما ممکن است تعداد دیگری از سازمان های فناوری اطلاعات آنرا تهدیدی به فرهنگ سازمانی خود بدانند.
 11. بنابراین سازمان های کوچک سریع به رایانش ابری خوش آمد می گویند و آنرا می پذیرند در حالیکه کارمندان سازمان های بزرگ تر نگرانی خود را برای واگذاری عملیات به شرکت دیگری ابراز می نمایند.
 
كلمات كليدی: کلود، رایانش ابری، رایانش ابری چیست، سرور مجازی، سرور ارزان، سرور رایگان، خدمات رایانش ابری، تجزیه و تحلیل SWOT

مقالات مرتبط

SIGMACloud

SIGMACloud

شرکت سیگما ITID در سال 1383 تاسیس شد. طی 15 سال فعالیت، سیگما عمدتا بر طراحی، توسعه و استقرار پورتال سازمانی، خدمات آنلاین و محصولات و خدمات محاسبات ابری تمرکز داشت. ما به 150+ سازمان و شرکت های بزرگ در ارتباطات مخابراتی، بانکی، پرداخت و صنایع دولتی برای دستیابی به اهداف خود کمک کردیم.